Dolnojablonský zvon slaví stovku

08.11.2018
Za několik dnů uplyne rovných 100 let od ukončení první světové války. Za její konec se pokládá a ve světě oslavuje 11. listopad 1918, kdy počínaje úderem 11. hodiny zavládlo na všech frontách příměří (11. 11. v 11 hodin).

Kapitulaci podepsala téhož dne v 5.05 hodin ráno německá generalita ve štábním vagóně vrchního velitele dohodových vojsk, francouzského maršála Ferdinanda Foche v Compiégne.

Konec války v Dolní Jablonné oznámil zvon, který je dosud zavěšen na vrcholu pevně "rozkročené" dvojnožky na návsi této místní části města Přibyslav. Tabule oznamuje, že zvon se jmenuje svatý Florián a že ho pro Německou Jablonnou (dnes Dolní Jablonnou) ve čtvrtém roce světové války ulilo zvonařství Rudolfa Manouška v Brně.

Znalci českého zvonařství vědí, že Rudolf Manoušek starší (1881 Habrůvka - 1951 Brno) byl zakladatelem slavné zvonařské dynastie. Zvony začal odlévat v Brně jako devatenáctiletý v roce 1900. Jeho vnuk Ing. Petr Rudolf Manoušek firmu vede dosud, i když rodinnou odlévárnu v Praze-Zbraslavi zničila v roce 2002 povodeň.

Na Havlíčkobrodsku a Žďársku Manouškovy zvony například vyzvánějí v kostele sv. Petra a Pavla v Ledči nad Sázavou (od roku 1999) nebo v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou (od roku 2016).

"Válečný" zvon v Dolní Jablonné patří mezi menší díla Manoušků. Zatímco se podíleli na odlití i největšího zvonu světa, který se při zvonění rozhoupává. Váží přes 36 tun a je zavěšen u města Gotenba na japonském ostrově Honšú.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Havlíčkobrodska