Koalice, která vedla Přibyslav, výrazně posílila

08.10.2018
Ilustrační foto
Základy dosavadní samosprávy v Přibyslavi nejenže zůstávají, jak po uplynulé čtyři roky byly, ale dokonce jsou značně posíleny.

Opozice naopak hodně ztratila a v jedné osobě úplně propadla.

V Přibyslavi kandidoval dosud nevídaný počet devíti stran, hnutí a nezávislých sdružení. Z nich pouze dva získaly více než jeden mandát. ODS šest (Martin Kamarád, Ota Benc, Anna Šnýdlová a nově Petr Adam, Jakub Šnýdl, Ilona Loužecká). KDU-ČSL obhájila tři mandáty (bez osobních změn Michael Omes, Václav Henzl a Libor Jaroš).

Pět volebních seskupení mají po jediném hlasu. Přibyslav mládeži a spolkům (poprvé Jaromír Vopršal), Přibyslav 2014 (Václav Zábrana), Nezávislí pro Přibyslav (Marie Křesťanová), ANO 2011 (poprvé Dagmar Štefanová), ČSSD (poprvé Lucie Orgoníková) a KSČM (Zdena Neumannová).

Poměrné vyjádření je takové: ODS 30,26 % hlasů, KDU-ČSL 16,54 % hlasů, Přibyslav mládeži a spolkům 10,05 % hlasů, Přibyslav 2014 8,57 % hlasů, Nezávislí pro Přibyslav 8,28 % hlasů, ANO 7,99 % hlasů, ČSSD 7,5 % hlasů, KSČM 6,39 % hlasů.

Pouze Přibyslav 2018, kterou sestavil a vedl Josef Pelikán, se do zastupitelstva nedostala, nepřekročila pětiprocentní práh a získala pouze 4,41 % hlasů.

Překvapivý je posun aktivní dobrovolné hasičky z Dobré Dagmar Štefanové, která v barvách hnutí ANO 2011 "přeskočila" první dvojici.

Ke změně došlo v ČSSD, kterou bude nyní reprezentovat jediná Lucie Orgoníková a zastoupena v ní už nebude dlouholetá výrazná osobnost městské organizace - Libor Joukl.

Patnáctičlenné zastupitelstvo omladí aktivní hráč fotbalového mužstva SK Přibyslav, šestadvacetiletý Jaromír Vopršal a třiatřicetiletý učitel hudby Jakub Šnýdl.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Havlíčkobrodska